Dzieci zapisane do naszego Żłobka, rozpoczynają zajęcia adaptacyjne przez 5 kolejnych dni tygodnia w ustalonych wcześniej godzinach. Podczas dni adaptacyjnych dziecko spędza czas w Żłobku wraz z rodzicem. Ma to na celu przyzwyczajenie się dziecka do nowego otoczenia. Dodatkowo dziecko w ten sposób stopniowo zyskuje poczucie bezpieczeństwa. Zajęcia obejmują tydzień regularnych spotkań. W ramach zajęć adaptacyjnych każdego dnia pojawiają się elementy codziennej opieki i edukacji żłobkowej:

 • powitanie

 • swobodne zabawy

 • posiłek

 • zabawy na świeżym powietrzu

 • pożegnanie

W pierwszym tygodniu rodzice zapraszani są do wspólnej zabawy i pracy z dziećmi. Pod koniec danego tygodnia zachęcamy rodziców, żeby elastycznie reagując na zachowania dzieci uczestniczyli w zajęciach pasywnie – wyłącznie jako obserwatorzy.

Adaptacja - to słowo oznacza przystosowanie do nowych warunków. Poradzenie sobie, zgoda na zmianę. Zanim pomyślisz o adaptacji Dziecka pomyśl o swojej adaptacji. I o swoich emocjach. Masz prawo czuć, to co czujesz, masz prawo tak reagować. Ale Ty, dorosły musisz uporządkować swoje uczucia, by móc prowadzić swoje dziecko, by być dla niego oparciem. Nie płacz przy dziecku, nie zapewniaj Maluszka, że wszystko będzie dobrze, równocześnie opowiadając drugiej osobie o swoich lękach i niepokojach. Mały Człowiek nie uwierzy wtedy Twoim zapewnieniom.

„Wszystkie rodzaje opieki, zaczynając od pozostającej w domu mamy, a kończąc na całodziennym żłobku, mogą umożliwić wychowanie szczęśliwego dziecka. Jednak to nie oznacza, że ''wszystkie chwyty są dozwolone''. Od czasu do czasu będą was nachodzić wątpliwości odnośnie dokonanego wyboru, a być może po latach będziemy spoglądać wstecz i żałować, że pewnych rzeczy nie zrobiliśmy inaczej. Jednak zazwyczaj dajemy z siebie wszystko.”

(L. Miller i L. Emanuel, Zrozum swojego malucha )

Jako mądrzy Rodzice, pozwólcie Mu na dorastanie do tej zmiany na swój własny sposób, w Jego własnym tempie. Jeżeli będziecie Go wspierać, dawać Mu dużo czasu w domu, bawić się i przytulać – emocje i nietypowe reakcje wkrótce wrócą do normy. Po kilku tygodniach Wasze Dziecko poradzi sobie z nową sytuacją i swoim niepokojem, a ciocie w żłobku będą robić wszystko, by to ułatwić. Czas adaptacji jest różny dla każdego dziecka.

Pamiętajmy, że dzieci (tak jak dorośli) nie są jednakowe i nie możemy ich porównywać ze sobą.

Każde dziecko reaguje inaczej i z różną intensywnością. Dużo łatwiejsze dla Dziecka jest rozstanie, gdy jest ono bardzo malutkie.

„Trudnymi dniami” na początek bywają poniedziałki, po dwóch dniach spędzonych w cieple rodzinki rozstanie ponownie stają się wyzwaniem. Podobnie każdy powrót do żłobka po chorobie.

Jak możesz pomóc swojemu dziecku?

 1. Jakiś czas przed planowanym terminem oddania do żłobka wyreguluj Maluszkowi rozkład dnia według tego rytmu, jaki tam obowiązuje. Personel żłobka chętnie udzieli takich informacji.

 2. W początkowym okresie adaptacji (tydzień, dwa) zostawiaj Maluszka w żłobku na króciutko.

 3. Pożegnanie musi trwać jak najkrócej. Przytul, pocałuj i zawsze powiedz, że przyjdziesz po Dziecko, następnie oddaj w ręce cioci niezależnie co się dzieje. Przedłużanie rozstania to przedłużenie rozpaczy Dziecka.

 4. Jeżeli Twoje Dziecko weszło już na salę, nie proś o możliwość zaglądania tam. Ono już zrobiło krok naprzód, nie zabraniaj mu tego. Ponownie będzie musiało się zmierzyć ze swoimi uczuciami.

 5. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak sobie radzi Twoje Dziecko zadzwoń do żłobka, zapytaj. Zawsze otrzymasz bezpośrednią informację od cioci, która opiekuje się Twoim Skarbem.

 6. Nie opowiadaj Dziecku zbyt wiele o tym jak będzie w żłobku. Nie wiesz jak będzie. Nie zapewniaj, że będzie się bawić z kolegami, bo może nie nastąpi to od razu. Nie zapewniaj, że będą pyszne obiadki – z pewnością tak, lecz może Twoje Dziecko nie lubi buraczków, a to one będą pierwszego dnia.

 7. Bądźcie konsekwentni. Nie zrażajcie się niepowodzeniami. Jeżeli adaptacji trwa Waszym zdaniem zbyt długo, nie rezygnujcie od razu. Warto w tej sytuacji zasięgnąć opinii innych Rodziców, których dzieci już długo chodzą do żłobka, pań opiekunek, dyrektorki żłobka.

 8. Działajcie wspólnie. Niech Maluszek nie słucha dyskusji na temat żłobka między Mamą, Tatą, Babcią, Dziadkiem. Wzmoże to Jego niepokój.

 9. Współpracuj ze żłobkiem. Tak małe dzieci nie powiedzą, że się źle czują. To do nas dorosłych należy ich obserwacja i rzetelne przekazywanie sobie informacji o tym, co się z dzieckiem działo. Udzielaj tych informacji personelowi żłobka i żądaj tego samego od nich. W ten sposób szybko zareagujemy wszyscy na niepokojące objawy, a dziecko będzie bezpieczne.

 10. Buduj swoje zaufanie do pracowników żłobka, pomoże ci to w osiągnięciu równowagi emocjonalnej. Pytaj i zgłaszaj swoje wątpliwości, jeżeli coś Cię niepokoi. Jesteśmy wyczuleni na potrzeby Państwa Maluszków, na współpracę, na pomoc.

 11. Jeżeli ciocia, która oddaje Ci Dziecko mówi, że wszystko było w porządku, to tak jest naprawdę. Personel żłobka pracujący w poszczególnych grupach przekazuje sobie informacje o dzieciach i jeśli będzie coś nie tak na pewno otrzymasz taką informację.

 12. Wpisz w odpowiedni formularz numery telefonów, które zawsze jesteś w stanie odebrać (lub numery telefonów upoważnionych dorosłych członków rodziny). Jest to konieczne do natychmiastowego powiadomienia opiekunów w razie wystąpienia objawów chorobowych lub wypadku.

Jeżeli otulicie Wasze Dziecko miłością, jeśli dacie Mu swój czas, jeżeli pozwolicie Jemu i sobie na zmiany, ale też na błędy – ono sobie poradzi.


Satysfakcję nam – personelowi żłobka sprawia fakt, że „nasze” Dzieci czasami nie chcą iść do domu, tak dobrze się u nas bawią i czują.

Opracowano na podstawie: Wnęk – Joniec K., „Pomóż mi zostać tutaj – adaptacja do żłobka” , Biuro ds. Ochrony zdrowia Urzędu Miasta Kraków, 2007 oraz własnych doświadczeń personelu żłobka.